Forum Forum bloga Strona Główna Forum bloga
Forum nie tylko o moim blogu
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dodawanie motywów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum bloga Strona Główna -> Poradnik
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
StavrosSkunk
Twórca wszystkiego



Dołączył: 03 Lis 2006
Posty: 82
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lublin

PostWysłany: Nie 17:20, 18 Lut 2007    Temat postu: Dodawanie motywów

Motyw a Screenpack
Właściwie coś takiego jak screenpack nie powinno istnieć, bo Mugen określa to mianem motywu.
Możliwe, że pochodzi to z czasów, kiedy Mugen nie obsługiwał zmiennych motywów. Jednak najprawdopodobniej wymyślił to ktoś nieposiadający odpowiedniej wiedzy na temat Mugena. Po prostu nie wiedział, że istnieje coś takiego jak motyw do Mugena, a nawet tego nie sprawdzał, bo od bardzo dawna ogólny wygląd Mugena jest właśnie owym motywem (motyw domyślny). Więc wymyślił, że można tworzyć zestaw plików z grafiką i kodem odpowiedzialnymi za wygląd Mugena.
Stąd sama nazwa: screen pack a znaczy to mniej więcej tyle co: zestaw (paczka) obrazków. Motyw zachowuje się dokładnie jak screenpack, jednak jest o wiele bardziej funkcjonalny.
Tak jak wspomniałem, motywem domyślnym jest standardowy wygląd Mugena. Wszystkie odpowiednie pliki znajdują się w folderze "data", czcionki w "font" itd. W tej chwili dołączyłeś do grona ludzi, którzy wiedzą co to jest motyw i screenpack. Od teraz będziesz też wiedział jak ich użyć.
--------------------------------------------------------------------------------
Screenpack
Główne pliki odpowiedzialne za wygląd Mugena znajdują się w folderze "data", czcionki w "font" itd.
Ogólny pomysł polega na przeniesieniu wszystkich plików screenpacka do odpowiednich folderów i nadpisanie wszystkich już istniejących plików. Czyli czcionki ze screenpackowego folderu "font" należy przenieść do Mugenowego folderu "font" a pliki ze screenpackowego folderu "data" do Mugenowego folderu "data".
Oczywiście wszystko zależy od konstrukcji screenpacka. W przeciwieństwie do motywu screenpack jednak nie musi posiadać pliku system.def a jedynie pliki na podmianę.
W skład screenpacków wchodzą: ogólne screenpacki, paski energii, intra i zakończenia. Jednak mogą się pojawić różne komplikacje związane z zastępowaniem plików, ponieważ:
- musisz używać screenpacków odpowiednich do swojej wersji Mugena
- zawsze musisz pamiętać o utworzeniu kopii zapasowej wszystkich plików, które będzie nadpisywał screenpack
- może się zdarzyć, że kilka oddzielnych screenpackow nie chce współdziałać

Motyw
Tak jak wspomniałem, motywem domyślnym jest standardowy wygląd Mugena. Pliki znajdują się w folderze "data", czcionki w "font" itd. Najważniejszy plik motywu to system.def. Najprościej jest podmienić pliki odpowiedzialne za motyw (jak ze screenpackiem), ale co jeżeli chcesz używać kilku screenpacków zamiennie?
Poniżej znajdziesz sposoby na wygodne zarządzanie motywami.
Pamietaj, że Mugen zaczyna odczytywać drzewko motywu (folder i podfoldery) tak jak drzewko Mugena, tzn. jeżeli w folderze motywu jest folder "font" to ścieżka do czcionki typu: font1 = font/f-4x6.fnt odnosi się do tego folderu motywu a jeżeli Mugen tam czcionki odpowiedniej nie znajdzie to zacznie szukać w głównym folderze "font" Mugena. Tak samo jest z innymi plikami, jeżeli motyw ich nie posiada to Mugen szuka ich wśród standardowych plików.


Dodawanie motywów
Razem z Mugenem oprócz domyślnego dołączony jest motyw "kfm". Możesz też dodawać własne motywy (np. pobierając screenpacki z internetu) tworząc np. podfoldery w folderze "data" i przenosić wszystkie pliki motywu do tego podfolderu. Lista plików odpowiedzialnych za wygląd motywu znajduje się w pliku system.def w zakładce [Files], natomiast lista plików wchodzących w skład pasków energii (tzw. lifebarów) analogicznie w pliku fight.def. Możesz samemu zmienić ścieżkę np. do czcionek, jeśli chcesz żeby wszystkie pliki odpowiedzialne za motyw znajdowały się w jednym folderze. Istnieje kilka sposobów na zmianę domyślnie otwieranego motywu.

Zmiana screenpacka w motyw
Jak wspomniano wcześniej motyw musi posiadać plik system.def, jeżeli go nie posiada wystarczy skopiować oryginalny z folderu "data" Mugena. Jednak może brakować kilku plików lub mogą się pojawić problemy ze ścieżkami. Wywołane jest to często błędem autora screenpacka bo np. źle poukładał pliki, które mają być dodane i mimo iż kieruje ścieżki do folderu "font" to czcionki nie są w tym folderze, leżą między innymi plikami. Pamiętaj, że każdy screenpack może być uruchomiony jako motyw.
Kiedy masz już plik system.def musisz go otworzyć jakimś edytorem tekstowym i uzupełnić wpisy, w zależności od tego co screenpack miał zastępować.

Podam tu w skrócie tylko podstawowe wpisy system.def bez opisu, sam zrozumiesz o co chodzi, pamiętaj, że w razie problemu Mugen wyświetli błąd w którym poda Ci informacje z czym jest problem. Podobnie zajżyj do innych plików screenpacka.

[Files]
spr = system.sff
snd = system.snd
logo.storyboard = logo.def
intro.storyboard = intro.def
select = select.def
fight = fight.def

[Game Over Screen]
enabled = 1 : podaj tu 1 jeżeli używasz pliku over.def
storyboard = over.def

[Default Ending]
enabled = 1
storyboard = ending.def

[End Credits]
enabled = 1
storyboard = credits.def


1. Zmiana domyślnego motywu w pliku mugen.cfg
Otwórz plik mugen.cfg znajdujący się w folderze "data" i w [Options] edytuj wpis "motif" zmieniając ścieżkę do pliku system.def . Możesz używać kilku motywów zamiennie poprzedzając wpisy znakiem ";" (tworząc tzw. Komentarz czyli wiersz nie odczytywany przez Mugena) i usuwając ten znak, kiedy chcesz używać konkretnego motywu np.
[Options]
;motif = data/system.def
;motif = data/dbz/system.def
motif = data/kfm/system.def


2. Tworzenie pliku BAT
Uwaga: Aby były wyświetlane rozszerzenia plików, otwórz dowolny folder, następnie wybierz "Narzędzia > Opcje Folderów > Widok" i odznacz "Ukryj rozszerzenia plików znanych typów". Teraz już nie powinno być problemów ze zmianą rozszerzenia utworzonego pliku z TXT na BAT.


Wygodnym sposobem na uruchamianie Mugena z wybranym motywem jest utworzenie pliku wsadowego BAT przez którego będzie się uruchamiało grę. W tym celu utwórz dokument tekstowy i zmień jego rozszerzenie z TXT na BAT, podaj nazwę pliku EXE uruchamiającego Mugena i zastosuj w nim komendę "-r [nazwa folderu z motywem]" odpowiedzialną za uruchamianie gry z wybranym motywem. Pamietaj, że przed zmianą z TXT na BAT mozesz plik otworzyć normalnie, po zamianie plik BAT trzeba edytować.

[ścieżka do pliku EXE] -r [nazwa folderu z motywem]

Umieszczając plik BAT w tym samym folderze co plik EXE nie trzeba wpisywać pełnej ścieżki, wystarczy nazwa pliku EXE. Przykładowy plik BAT otwierający Mugena z motywem znajdującym się w folderze "kfm":




3. Tworzenie skrótu do pliku EXE
Uwaga: Zależnie od Windowsa wszystkie menu i opcje mogą się nieco różnić, jednak zasada pozostaje ta sama i opisane czynności nie sprawią Ci problemu.

Zamiast pliku BAT można utworzyć skróty do pliku EXE uruchamiające Mugena z wybranym motywem. Jest kilka sposobów na utworzenie skrótu do programu.

- Kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym, wolnym miejscu (np. na pulpicie) Pojawi się menu kontekstowe. Wybierz: Utwórz > Skrót do programu. W kreatorze tworzenia skrótu odnajdź plik EXE dopisując komendę "-r [nazwa folderu z motywem]" odpowiedzialną za uruchamianie gry z wybranym motywem.

- Przeciągnij plik EXE w dowolne miejsce (np. na pulpit), pojawi się menu z którego wybierz "Utwórz skróty tutaj" następnie sprawdź właściwości skrótu i po ścieżce do pliku dopisz komendę "-r [nazwa folderu z motywem]" odpowiedzialną za uruchamianie motywu.

[ścieżka do pliku EXE] -r [nazwa folderu z motywem]

Przykładowy skrót otwierający Mugena z motywem "kfm":

[/img]http://www.samouczek.ovh.org/obrazki/340_7.jpg[img]

4. Oprogramowanie
Poza ręcznym dodawaniem i uruchamianiem screenpacków lub motywów można używać też odpowiednich programów. Jeden z takich programów z pewnością znajdziesz w dziale Pliki do ściagnięcia > Programy. Jednak zasady dodawania dodatków i uruchamiania gry są zależne już od samego programu, dla tego nie będą one tu opisane. [/img]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum bloga Strona Główna -> Poradnik Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin